3. adventní úkol

Dárkové předsevzetí

Napsat seznam dárků na papír je jednoduché. Ale teď je třeba konat! Hezky nás Flo prohání.

Tak jsem po práci vyrazila na nákupy. Hned první dárek, který jsem chtěla koupit už v obchodě neměli! Jako naschvál, ještě že jsem vyrazila s dostatečným předstihem. Mám teď dost času pročesat internet a dáreček objednat. Ale nevzdala jsem to a sehnala dva další dárky. Takže ve skříni už mám tři dárečky, jeden je na cestě, další za chvilku objednám a jeden je v přípravném řízení. 🙂 To je na 20. listopadu docela slušná bilance.

Když jsem přišla zmrzlá domů, tak přítel uvařil kávu a k ní jsme si dali dezertík z pomerančové pěny. Pěnu jsem dělala původně na dort, ale trochu jsem to s ní přepískla. Tak jsem zbytek rozdělila do skleniček, navrch nalila zbytek čokoládové polevy a ozdobila skořicovým cukrem. Voila, hned byl k dispozici vynikající dezertík, který voněl pomerančovou kůrou, vanilkou, čokoládou a skořicí. No a pokud si netroufáte přímo na pěnu, tak Panna cotta je o fous jednodušší, ale stejně dobrá. 😉 

pomerančová pěna

Na 6–8 skleniček budeme potřebovat:
Pomerančová pěna: 5 plátků želatiny Dr. Oetker, 250 ml čerstvě vymačkané pomerančové šťávy, 200 ml smetany ke šlehání, 50 g třtinového cukru, 1 lžičku vanilkového extraktu a 1 lžičku nastrouhané pomerančové kůry
Čokoládová poleva: 80 g kvalitní hořké čokolády, 60 ml mléka, 10 g medu a 10 g másla

Prvně namočíme plátky želatiny do studené vody, asi na 5 minut. Mezitím vymačkáme šťávu z pomerančů, přidáme cukr a necháme krátce projít varem, aby se cukr rozpustil. Šťávu odstavíme, přidáme pomerančovou kůru a vanilku. Aromatickou směs necháme chvilku zchladnout a pak drátěnou metlou vmícháme vyždímanou změklou želatinu. Teď necháme pomerančovou šťávu chladnout, jen občas promícháme metličkou. 

Zatímco šťáva chladne, ušleháme smetanu do skorotuha (do tvz. měkkých špiček). Když je šťáva zchladlá a ideálně začíná trošku tuhnout, tak jí metlou postupně vmícháme do ušlehané smetany. Tekutou pěnu rozdělíme do skleniček a dáme chladit. Když je pěna vychlazená a ztuhlá, tak připravíme polevu. Mléko, máslo a med zahřejeme, než se objeví první bublinky varu. V té chvíli mléko odstavíme a přidáme nalámanou čokoládu. Směs vymícháme na hladkou polevu, ale ne moc zběsile, abychom neměli v polevě bublinky. Necháme trochu zchladnout a rozdělíme do skleniček na pomerančovou pěnu. Znovu necháme vychladit, ideálně přes noc. Ozdobíme skořicovým cukrem podle libosti. 

Když takhle budu pokračovat celý týden, tak budu mít do víkendu nakoupené všechny dárky a přiberu minimálně 5 kilo. 😀